Ogniotrwałe materiały budowlane

cegły ogniotrwałe

Wysoka wytrzymałość materiałów w branży budowlanej to bardzo ważny element realizacji każdego projektu. Odpowiednie zapobieganie potencjalnym niebezpieczeństwom w przyszłości to podstawa. Jednym z najbardziej niebezpiecznych zagrożeń jest pożar budynku. Dlatego właśnie coraz częściej stosowanymi materiałami do wznoszenia budynków są te ognioodporne lub ogniotrwałe. Obecnie na rynku istnieje wielu producentów takich materiałów, specjalizujących się w ich konkretnych odmianach.

Jedną z nich są np. cegły ogniotrwałe. Izolacyjne cegły ogniotrwałe charakteryzują się przede wszystkim małą przewodność termiczną i niską akumulacją ciepła. Wytwarzane są one z glin ogniotrwałych wysokiej czystości, z procentowo wysoką zawartością tlenku glinu. Cegły tego typu są zazwyczaj stosowane jako warstwa wyłożenia ogniotrwałego lub jako izolacja dodatkowa muru. Maksymalna temperatura na jaką cegła jest odporna zależy od jej wymiarów lub rodzaju. Te najwyższej jakości są odporne na temperatury nawet do 2000 stopni Celsjusza. Bardzo często w budownictwie mogą być wykorzystywane również tkaniny ognioodporne.

Tkanina ognioodporna dzieli się na wiele rodzajów. Może być wykonana np. z włókien szklanych, wzbogacona o akryl, wermikulit, bądź grafit, z włókien krzemowych oraz ceramicznych lub też może być pokryta folią aluminiową. W zależności od użytego do jej produkcji materiału posiada ona różne parametry odporności na temperatury. Każda z nich może posiadać inne dodatkowe cechy. Przykładowo tkanina z włókien krzemowych jest bardzo elastyczna, a siatka z włókien szklanych nie przepuszcza wody.

You may also like...