Folia i płyta PET – nie tylko na opakowania


PET to skrót, który większości z nas kojarzy się z plastikowymi butelkami na napoje. Faktycznie, w sklepach możemy znaleźć mnóstwo opakowań, nie tylko na płyny, które wykonane są z tego właśnie tworzywa. Czy jednak folia albo płyta PET może przydać się do czegoś jeszcze? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Czym właściwie jest PET?

PET to jedno z tworzyw sztucznych. znakomita większość osób, widząc opakowanie z PET, określiłaby je po prostu mianem plastiku. Ściślej mówiąc, jest to termoplastyczny polimer należący do poliestrów. Jego pełna nazwa, od której pochodzi skrótowiec PET, to poli(tereftalan etylenu). Znany jest od roku 1941, ale to głównie od lat siedemdziesiątych jest stosowany na tak szeroką skalę. Folia PET Jest bowiem tak popularnym opakowaniem, że zaczęto nawet obawiać się, czy nie stanowi problemu dla środowiska. Warto jednak podkreślić, że surowiec ten bez problemu poddaje się recyklingowi.

Folia PET jako opakowanie

Folia PET, zwana też folią poliestrową, jest stosowana do pakowania różnych rodzajów produktów. Są to wspomniane już butelki na napoje bezalkoholowe, ale nie tylko. Z folii PET wytwarza się również pudełka, tacki, blistry czy owijki. Po uzyskaniu odpowiedniego atestu mogą mieć kontakt z żywnością. Uzyskanie niemal dowolnego kształtu jest możliwe dzięki formowaniu PET w wysokiej temperaturze. Dlatego też produkowane są nie tylko folie, ale i płyty PET. Folia jest przezroczysta i bezbarwna, ale można też zabarwić ją na dowolny kolor. Co więcej, na opakowaniach z folii poliestrowej można drukować, co umożliwia tworzenie etykiet. Folia PET jest doceniana przede wszystkim za wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i środki chemiczne. Ułatwia więc nie tylko przechowywanie towarów w sklepie, ale także ich wcześniejszy transport.

Folia i płyta PET – pozostałe zastosowania

Jak wspomniano wcześniej, PET należy do grupy poliestrów. Może więc służyć również do produkcji włókien syntetycznych. Poddane recyklingowi butelki można np. przerabiać na bluzy z polaru. U producentów tworzyw sztucznych w ofercie znajduje się też trwała, odporna na promieniowanie UV płyta PET. Z niej częściej niż w branży opakowaniowej korzysta się w reklamie. Powstają z niej chociażby szyldy i stojaki. Również inne gałęzie przemysłu doceniają płyty PET. Przykłady ich zastosowania to osłony maszyn, elementy urządzeń chłodniczych czy zawieszki z cenami sklepowymi. Jak widać, PET to cenione tworzywo sztuczne o naprawdę licznych i ciekawych zastosowaniach.

Related Posts