kostka brukowa Kraków

Kostki brukowe wykonywane z betonu – właściwości


Mimo iż sama kostka brukowa Kraków jest wszystkim dobrze znanym materiałem, dopiero od niedawna zaczęto ją tworzyć z nowoczesnych i dość nietypowych tworzyw. Kilkadziesiąt lat temu na rynku pojawiła się pierwsza kostka wykonana z czystego betonu.

Specjalistyczna technologia pozwoliła na jej wykreowanie, a gotowy produkt od razu został poddany licznym testom. Sprawdzano przede wszystkim jego parametry techniczne, a gdy okazało się, że są one lepsze od tych charakterystycznych dla zwykłej kostki brukowej, wszystkie zakłady i firmy postanowiły wysłużyć się tym specjalistycznym rozwiązaniem. Dziś zdobycie kostki betonowej nie jest wcale trudne. Dlaczego jednak to właśnie ona stała się jednym z najpopularniejszych materiałów na rynku? Czy zdoła ona na dobre usunąć z rynku klasyczny bruk?

Właściwości kostki wykonanej z betonu dość mocno przypominają parametry techniczne klasycznego i standardowego bruku. Należy do nich przede wszystkim wysoka trwałość materiału. Beton jest jednym z najtwardszych i najsolidniejszych tworzyw, które ciężko by było jakkolwiek zniszczyć, nawet gdyby chciało się to zrobić. Codziennie użytkowany nie traci swoich właściwości i trwale uzupełnia powierzchnię dróg, chodników czy innych powierzchni. Wykazuje się dodatkowo bardzo niską nasiąkliwością, która nigdy nie przekracza sześciu procent. Nie wchłania wody i nie absorbuje płynów, dlatego jego trwałość jest jeszcze wyższa. Potrafi radzić sobie z najróżniejszymi czynnikami atmosferycznymi. Betonowa doskonale zniesie nawet najostrzejsze mrozy i ujemną temperaturę powietrza. Podczas zimy nie będzie pokrywać się lodem, który zwykle trudno usuwa się ze zwykłego bruku. To idealny materiał na każdą pogodę.

Chcąc wykonać jakiś element z kostki brukowej, warto rozważyć wybór tej wykonanej z betonu. Skoro wykazuje się ona jeszcze lepszymi właściwościami od samego bruku, lepiej zapłacić za nią więcej i później nie musieć jej naprawiać czy wymieniać. Zwykle bowiem nie jest to potrzebne.

Related Posts