Jak piec mięso, aby było soczyste i miękkie?


Jest kilka cennych i przydatnych w kuchni trików, pozwolą one upiec miękkie i soczyste mięso. Poniżej kilka sprawdzonych patentów, dzięki którym można uzyskać kruchą i smaczną pieczeń z różnego rodzaju mięsa. Skorzystaj z naszych porad i zyskaj nowe umiejętności kulinarne.

Wybór mięsa

Kluczowe jest odpowiednie wyposażenie restauracji, ale także wybór mięsa – musi być ono przede wszystkim świeże. Najlepsze będą te niezbyt chude rodzaje i części – jak między innymi drobiowe uda, tuszki indyka, gęsi lub kurczaka, rostbef czy pierś indyka, karkówka i schab środkowy.

Marynata, aby mięso skruszało

Wcześniej warto też zamarynować mięso – wystarczy posmarować je marynatą własnoręcznie przygotowaną z oliwy oraz ziół (np. tymianku, majeranku, pieprzu, papryki i wyciśniętego czosnku). Każdą marynatę można też wzbogacić o inne składniki, np. do jagnięciny można dodać czerwonego wina.

Posmarowane marynatą mięso trzeba następnie włożyć do lodówki na dobę albo nawet dwie (im dłużej tym lepiej). Niektóre mięsa – jak jagnięcina – dobrze też wcześniej zamrozić, dzięki czemu ono skruszeje. Co ważne, należy je przełożyć na drugą stronę, by całe mogło moczyć się w przygotowanej marynacie. Dzięki temu skruszeje, a także przejdzie aromatem ziół.

Wybór pieca

Niezwykle ważne jest też odpowiednie wyposażenie restauracji – trzeba pamiętać o kilku sprzętach i akcesoriach. Przede wszystkim warto poznać rodzaje urządzeń i ich zalety – polecany będzie między innymi piec konwekcyjno-parowy Unox, gdyż jest to bardzo wszechstronne i praktyczne urządzenie, godne profesjonalnej kuchni. Taki sprzęt zapewni najwyższą jakość potraw. Do wyboru jest wiele modeli, również piec konwekcyjno-parowy Unox z cyfrowym panelem, zapewniający wysoki komfort użytkowania.

Pieczenie w rękawie albo garnku

Ważne jest też zamknięcie mięsa, aby nie wyschło podczas pieczenia. Dobrym sposobem jest obsmażenie mięsa, ale w ten sposób dodajemy mu kalorii. Lepiej wstawić naczynie z pieczenią do rozgrzanego piekarnika do około 220 st. C na kwadrans, a po tym czasie obniżyć ją do 180 st. C.

Można też piec mięso w garnku rzymskim wykonanym z gliny lub w foliowym rękawie, który trzeba zamknąć z obu stron i w kilku miejscach nakłuć, by powietrze mogło uchodzić. W ten sposób polędwiczka, karczek czy inny kawałek mięsa będzie się piekł we własnym sosie, pozostanie soczysty i nie wyschnie. Jeśli jednak pieczesz mięso w odkrytym naczyniu, co jakiś czas polej powstałym podczas tej obórki sosem, aby pozostało soczyste i było miękkie.

Related Posts