kuchnia

Jak dobrze zaprojektować kuchnię?


Kuchnia to wnętrze, które powinno ładnie się prezentować, ale musi być także funkcjonalne. W jaki sposób zaplanować aranżacje tego pomieszczenia, aby łączyło ciekawą estetykę i praktyczne rozwiązania?

Projektowanie kuchni warto rozpocząć od zastanowienia się nad własnymi potrzebami. Na rynku bez problemu można znaleźć wiele standardowych rozwiązań, jednak na pewno nie spełnią one wszystkich indywidualnych wymagań, np. osoby leworęcznej. „Wysoko zawieszone szafki kuchenne nie sprawdzą się, jeśli użytkownik kuchni nie będzie mógł do nich dosięgnąć bez stawania na krześle.” – podpowiada ekspert od projektowania wnętrz krakowskiej firmy Orange Studio.

Aranżacja wnętrz wymaga także wybrania odpowiednich materiałów. W przypadku kuchni liczy się przede wszystkim trwałość, a także łatwe utrzymanie czystości. Duże znaczenie ma na przykład wybór blatu kuchennego, który będzie nieustannie narażony na kontakt z wilgocią, wysokimi temperaturami, a także różnymi produktami spożywczymi, mogącymi powodować powstawanie plam i przebarwień. W czasie projektowania kuchni coraz więcej osób sięga po nowoczesne materiały takie jak stal nierdzewna oraz szkło. Są one odporne na uszkodzenia, nie ulegają odbarwieniom i zapewniają wysoki poziom higieny.

Przy aranżacji wnętrza takiego jak kuchnia kluczową rolę odgrywa dobrze dobrane i prawidłowo rozmieszczone oświetlenie. Nie wystarczy lampa sufitowa, trzeba także doświetlić blat roboczy, co znacznie ułatwi przygotowywanie posiłków, a także sprzątanie. Lampę sufitową zazwyczaj umieszcza się bezpośrednio nad stołem, ale tak aby światło nie raziło w oczy w czasie jedzenia posiłku.

Related Posts