Tynki – co warto o nich wiedzieć?

tynki maszynowe Kraków

Tynki należą dzisiaj z całą pewnością do najpotrzebniejszych materiałów budowlanych. Są absolutnie niezbędne, gdy buduje się dom. Niewątpliwie jednak, przydają się także podczas wielu remontów. Z jakiego typu tynków warto jednak korzystać? Czym charakteryzują się poszczególne ich typy?

Solidność tynków gipsowych

Na pewno przede wszystkim należy wspomnieć tynki gipsowe, dzisiaj wykorzystywane najpowszechniej. Ich cechą charakterystyczną jest solidność i to właśnie ona decyduje o ich popularności. Po prostu, tynki gipsowe bardzo trudno zniszczyć. Niewątpliwie, niezbyt łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym.

Jednakże, solidność tynków gipsowych polega też na czymś nieco innym. Chodzi o to, że można z nich korzystać w zasadzie we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach. Wynika to z tego, że tynki gipsowe wychodzą zwycięsko z konfrontacji z wilgocią, co nie jest normą dla innych tynków.

Zamienniki tynków gipsowych

Zamiennikami tego rodzaju tynków są tak zwane tynki cementowo wapienne. Przez pewien czas, gdy z użycia wychodziły już powoli tynki wapienne, a jeszcze niezbyt rozpowszechnione było użycie tynków gipsowych, to właśnie tynki cementowo wapienne były tymi zdecydowanie najpopularniejszymi.

Nie ma wątpliwości, że dobrej jakości tynki cementowo wapienne również są solidne. Jednakże, ażeby były one naprawdę dobre i wytrzymałe, trzeba potrafić je przygotować. Niestety, nie jest to wcale proste. Ponadto, również ich nakładanie na ściany jest relatywnie trudne. Rzecz w tym, że trzeba nakładać aż trzy warstwy tynku, dla porównania w przypadku tynków gipsowych zawsze jest to tylko jedna warstwa.

Na pewno dużą zaletą tynków cementowo wapiennych jest to, że w przeciwieństwie do tynków gipsowych, można do nich zawsze przymocowywać wszelkiego rodzaju materiały metalowe i nie grozi to ich rdzewieniem.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System

You may also like...