Spływy kajakowe jako forma rekreacji

Jedni kochają wakacje spędzone na lądzie, inni uwielbiają wodę. To właśnie w wodzie mogliby spędzać wiele godzin. Turystyka to także sporty wodne. Od czasu do czasu ci bardziej aktywni z nas, bardziej odważni, potrafiący pływać i nie bojący się mocnych wrażeń wybierają się na spływy kajakowe. W wielu miastach są takie spływy organizowane.

Szczególnie udane spływy organizowane są w górach – w Bieszczadach czy Pieninach. Pod okiem instruktorów można takim kajakiem popływać – po rwącej rzece lub zupełnie spokojnym strumyku. Wszystko to zależy od naszych umiejętności, od wieku ale i możliwości. Jeżeli nie potrafimy dobrze pływać, jeżeli nie czujemy się zbyt pewnie wówczas lepiej i bezpieczniej jest wybrać spływ z instruktorem.

Jesteśmy wówczas pod dobrą opieką. Nic nam się nie stanie. Z wodą nie ma żartów. Nie możemy ryzykować. Spływy kajakowe nie zawsze są bezpieczne. Trzeba naprawdę wiele potrafić, by poradzić sobie na takiej bystrej wodzie, w kajaku, którym nie łatwo jest wiosłować i sterować.