Krew pępowinowa

Krew pępowinowa – droższa niż złota


Krew pępowinowa po narodzinach dziecka pozostaje w pępowinie i łożysku. Jeszcze do niedawna traktowana była jako odpad. W czasie badań okazało się jednak, że stanowi ona źródło komórek macierzystych, które odbudowują m.in. układ krwionośny i odpornościowy. Pobranie takiej krwi jest neutralne dla dziecka – wykonuje się je po przecięciu pępowiny i pobiera z części połączonej z łożyskiem.

Krew pępowinowa można przeszczepić dziecku, od którego została pobrana, jego rodzeństwu, a także rodzicom. Dane pokazują, że większość przeszczepów to przeszczepy allogeniczne (dla innej osoby), stanowią one 60% całkowitej liczby zabiegów. Przeszczep komórek macierzystych ratuje zdrowie i życie chorego. Dzięki temu zniszczone tkanki zostają odbudowane. Warto przechowywać krew pępowinową, ponieważ wykorzystywana jest ona w leczeniu coraz większej ilości chorób. Limfę można pobrać tylko raz, ale przechowywana może być nawet przez kilkadziesiąt lat.

Na całym świecie powstają banki krwi pępowinowej, gdzie przechowywana jest pobrana krew. W Polsce dużą popularnością cieszy się Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM). Bank krwi pępowinowej w swojej ofercie posiada kilka dostępnych wariantów:
– pobranie i zabezpieczenie krwi pępowinowej,
– łożyskowej,
– ze sznuru pępowiny.

Za samo pobranie krwi pobierana jest jednorazowa opłata, natomiast rodziny za bezpieczne przechowywanie komórek raz w roku uiszczają opłatę abonamentową, która uzależniona jest od wybranego przez siebie wariantu. Nie są to małe kwoty, oscylują na poziomie od kilkuset do kilku tysięcy złotych, lecz pamiętajmy, że mogą uratować życie bliskiej nam osoby, które jest bezcenne.

Related Posts